ـــ خدمات ما ـــ

گروه درمانی آنلاین و حضوری

کلینیک سعیده سعیدی

گروه درمانی Group Therapy نوعی روان درمانی است که شامل یک یا چند درمانگر است که همزمان با چندین نفر کار می کنند.

براساس  نظریه روان درمانی گروهی که توسط اروین دی. یالوم ابداع شده است

اصول اصلی گروه درمانی شامل موارد زیر است :

امید را القا می کند:

یک گروه شامل اعضای مختلفی در مراحل مختلف روند درمان است. دیدن افرادی که در حال کنار آمدن با مشکلات مشابه یا بهبودی از مشکلات هستند ،  سبب القا امید به کسانی است که در ابتدای روند کار هستند

مشترک بودن :

عضویت در گروهی از افراد که تجربه های یکسانی دارند ، به افراد کمک می کند تا دریابند آن مشکلی که در حال عبور از آن هستند مشترک است و آنها در این تجربه تنها نیستند.

تخصیص اطلاعات:

اعضای گروه می توانند با به اشتراک گذاشتن اطلاعات به یکدیگر کمک کنند.

نوع دوستی:

اعضای گروه می توانند نقاط قوت خود را به اشتراک بگذارند و به دیگران در گروه کمک کنند ، که می تواند باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در آنها شود.

بررسی اثرات خانواده :

گروه درمانی از جهاتی شباهت زیادی به خانواده دارد. در داخل گروه ، هر یک از اعضا می توانند نحوه تأثیر تجارب دوران کودکی در شخصیت و رفتارها را بررسی کنند. آنها همچنین می توانند یاد بگیرند که از رفتارهای مخرب یا مفید در زندگی واقعی جلوگیری کنند.

توسعه تکنیک های جامعه پذیری:

مجموعه گروه درمانی ،  مکانی عالی برای تمرین رفتارهای جدید است. این محیط ایمن و پشتیبانی کننده است و به اعضای گروه اجازه می دهد بدون ترس از شکست ، روشهای جدید را در زندگی آزمایش کنند.

رفتار تقلیدی:

افراد می توانند رفتار سایر اعضای گروه را الگوی خود قرار دهند یا رفتار درمانگر را مشاهده و تقلید كنند.

یادگیری بین فردی:

با تعامل با افراد دیگر و دریافت بازخورد از گروه و درمانگر ، اعضای گروه می توانند درک بیشتری از خود داشته باشند.

انسجام گروهی:

از آنجا که گروه در یک هدف مشترک متحد شده اند ، اعضا احساس تعلق و پذیرش می کنند.

تسکین آلام :

تقسیم احساسات و تجربیات با گروهی از افراد می تواند به تسکین درد ، احساس گناه یا استرس کمک کند.

خود آگاهی :

در حالی که گروه درمانی به افراد  در یک گروه پشتیبانی و راهنمایی ارائه می دهد ، گروه درمانی به اعضای گروه کمک می کند تا درک کنند که آنها مسئول زندگی ، اعمال و انتخاب خود هستند.

جهت مشاوره و انتخاب روش درمان اینجت کلیک کنید

اثربخشی گروه درمانی :

گروه درمانی می تواند برای افسردگی موثر باشد. در تحقیقی که در سال 2014 منتشر شد ، محققان آنچه را که افراد مبتلا به افسردگی تحت درمان شناختی رفتاری گروهی تجربه نموده بودند را مورد  تجزیه و تحلیل قرار دادند.

آنها دریافتند که 44٪ از بیماران پیشرفت قابل توجهی را گزارش کرده اند. میزان اثر بخشی در این نوع روش درمانی بالا گزارش شده بود ، با این حال ، تقریباً از هر 5 بیمار 1 نفر درمان را  نیمه کاره ترک می کند.

مقاله ای که در انجمن روانشناسی آمریكا منتشر شده حاكی از آن است كه گروه درمانی همچنین دارای اثربخشی بر تعدادی از بیماری های روانی مانند اختلال هراس ، اختلال دو قطبی ، وسواس فوبیا ، ترس از اجتماع و  مصرف مواد مخدر بوده است.

مزایای گروه درمانی :

مزایای اصلی گروه درمانی شامل موارد زیر است:

گروه درمانی به افراد امکان می دهد سایر اعضای گروه را مورد حمایت و تشویق قرار دهند. افراد شرکت کننده در این گروه می توانند ببینند که دیگران نیز همین مسئله را پشت سر می گذارند ، این امر به آنها کمک می کند کمتر احساس تنهایی کنند.

اعضای گروه می توانند به عنوان الگویی برای سایر اعضای گروه عمل کنند. با مشاهده کسی که با موفقیت با یک مشکل کنار آمده است ، سایر اعضای گروه می توانند امید به بهبودی را بدست آورند . هر شخصی که پیشرفت می کند ، می تواند به نوبه خود به عنوان یک الگو عمل کند و از دیگران پشتیبانی کند. این می تواند به تقویت احساس موفقیت و عزت نفس افراد کمک کند.

گروه درمانی معمولاً بسیار مقرون به صرفه است.زیرا روان درمانگر به جای اینکه هر بار فقط روی یک بیمار تمرکز کند ، می تواند وقت خود را به گروه بسیار بیشتری از افراد اختصاص دهد.

گروه درمانی پناهگاهی امن برای فرد بیمار فراهم می کند. این مکان به افراد اجازه می دهد تنها رفتارها و عملکردهایی را انجام دهند که  در چارچوب ایمنی و امنیت گروه هستند.

با کار در یک گروه ، درمانگر می تواند به صورت واضحی مشاهده نماید که چگونه هر فرد به دیگران واکنش نشان می دهد و چگونه در موقعیت های اجتماعی مختلف رفتار می کند. با استفاده از این اطلاعات ، درمانگر می تواند نظرات ارزشمندی را در مورد هر بیمار ارائه دهد.

یکی از بهترین روشها برای درمان چاقی، شرکت در گروه درمانی میباشد که کمک میکند با تعامل و بحث در مورد باورهایی که منجر به چاقی شده ، بتوانید تغییرات را در خود بوجود آورید.
آموزش ها بصورت روزانه طی ۳۰ روز ارسال میگردد و در ۳۰ روز دوم رفع اشكال می گردد. هر روز پانزده دقیقه کافیست که برای شنیدن آموزش و انجام تمرینات زمان بگذارید. سپس تغییرات کم کم بدون انجام رژیم خاص یا ورزش های سخت ، در وزن ، سایز و رفتار شما بوجود خواهد آمد .

اگر زمان مطالعه متن را ندارید . این وویس را گوش دهید

 زمان حدودی مطالعه متن ۱۲ دقیقه

سایر خدمات