ـــ خدمات ما ـــ

طرحواره درمانی

کلینیک سعیده سعیدی

پشت رفتارهای ما باورهای ماست که معمولا از کودکی در ذهن ما ساخته شده

طرحواره چیست
طرحواره الگوهای شناختی و هیجانی نسبتا باثباتی هستند که از دوران کودکی شکل می گیرند و می توانند ناکارآمد و ناسازگار باشند و مجموعه ای از باورهای مرکزی، خاطرات ، تصاویر ذهنی، احساسات عاطفی و بدنی، که از کودکی شکل گرفته اند و ناکارآمد و ناسازگار هستند. روی زندگی فردی وبین فردی تاثیر منفی میگذارند. طرحواره هابسته های حافظه ای هستند که مانند فیلتر جلوی چشم فرد قرار میگیرند و اجازه دیدن واقعیت را به او نمیدهند.
طرحواره های ناسازگارچرا میگوییم طرحواره ها ناسازگاراند؟

چون وقتی فعال میشوند فرد را وادار میکنند رفتار غیرمناسبی بروز دهد. مثال: فرد از درب منزل بیرون میرود ، در پارکینگ همسایه را می بیند ، سلام میکند ولی همسایه پاسخ نمی دهد. چه حسی به او دست می دهد؟ چرا پاسخ نداد؟ آیا با من مشکلی دارد؟ آیا اشتباهی کردم؟

آیا اخیرا چیزی پیش آمده که نمی دانم؟

آیا کسی بدگویی کرده؟ در نتیجه چند ساعت تا چند روز فکرش مشغول است.

از روبرو شدن مجدد با همسایه می پرهیزد. اگر او را ببیند سعی در تلافی کردن و کم محلی دارد. آیا امکان داشت که همسایه در فکر بوده و او را ندیده باشد؟ هندزفری در گوشش بوده باشد و نشنیده باشد؟ و …

طرحواره های ناسازگار با بروز حملات پانیک، افسردگی، روابط مخرب باهمسالان، بی کفایتی در شغل، پراشتهایی، رفتارهای عادتی و تکرار شونده ، اختلالات خواب، اختلالات روان تنی ) زخم معده، تیک عصبی، و … ( ارتباط دارد.

شناسایی و تغییر طرحواره های ناسازگار میتواند به بهبود کیفیت زندگی کمک کند.با تکنیک های درمانی جدید این رویکرد میوتان کیفیت زندگی خود را بالا ببرید و نیاز است جلسات مداوم هفتگی داشته باشید تا ریشه ها و نشانه ها کاملا حل شود .

جهت مشاوره همین الان می توانید شروع کنید.برای ورد به بخش نوبت دهی اینجا را فشار دهید

سایر خدمات